Možná jste tudy již projížděli, ale nenapadlo Vás zde zastavit. Škoda, příště to udělejte. Město s 9 000 obyvateli je na první pohled nenápadné a většina lidí spíše zamíří do nedalekého Jičína nebo na druhou stranu do Hradce Králové. Ale týden v Hořicích a okolí se Vám určitě vyplatí.
oprava sochy
V městské části Dachovy je krásné přírodní koupaliště, které bylo otevřeno v roce 1925 a stalo se v roce 2013 kulturní památkou. V současné době prochází hlavní budova, kde se nachází převlékárny a strážní domek rozsáhlou rekonstrukcí. V areálu koupaliště je možné se v létě ubytovat v chatkách a podnikat odsud výlety do okolí. Pěšky pohodlně dojdete stezkou lesem do Hořic a výletovat můžete buď na kole, nebo autem.
Hořice mají dlouholetou tradici a byla zde založena nejstarší sochařsko-kamenická škola v Evropě. O pískovec a sochy z něj tady zakopáváte na každém kroku. Nejvíce jich najdete na vrch Gothard, kde jsou volně rozmístěny v terénu a můžete mezi nimi procházet. Každoročně se zde koná sochařské sympozium. Na Gothardu je také hřbitov, jehož vstupní portál, ale i mnohé náhrobky stojí za vidění.
Na náměstí pak zaujme architektonicky krásná novogotická radnice.
Milovníci silničních motorek zajisté znají známé závody 300 zatáček Gustava Havla, na které se sjíždějí závodníci z celé Evropy. Bohužel při nich také skoro každý rok dochází ke smrtelným úrazům.
socha u lesa
No a kdo si potrpí na regionální produkty, ten neodolá hořickým trubičkám. Ať již plněné nebo prázdné, jen se cukrem a skořicí, polomáčené, zajisté Vám zachutnají a budou vhodným dárkem pro Vaše blízké.
V okolí pak stojí za návštěvu Miletín, kde můžete pro změnu ochutnat další věhlasný regionální produkt a to Miletínské modlitbičky. Jedná se o perníčky z rodinné cukrárny rodu Erbenů. Je zde také rodný dům Karla Jaromíra Erbena.
Za zvířátky můžete vyrazit do Dvora Králové a krásný výhled budete mít cestou z vrchu Zvičina, kde se dá v zimě i lyžovat, pokud to sněhové podmínky dovolí.