Nezaměstnanost vzniká poruchami na trhu práce, kde část pracovníků nenachází uplatnění nebo dobrovolně nechce pracovat. Nezaměstnaní lidé se mohou evidovat na úřadech práce. Mají nárok na podporu nezaměstnanosti ze státního rozpočtu po určité období. Lidé bez práce často upadají do depresí a strachu, že se jim nepodaří v blízké době najít zaměstnání, které by je nějakým způsobem naplňovalo a poskytovalo dobrý finanční výdělek. Mají strach, že nedokáží zabezpečit rodinu a poskytnout jí to, co by chtěli. Najít si novou práci není vůbec nic lehkého a chce to trpělivost, klid a hlavně čas. Dobrá práce se naskytne ve chvíli, kdy to nebudete čekat, a splní vaše požadavky.
hledání práce

Jak si najít novou práci?
1. Obor. Většina z nás si určitě hledá zaměstnání, kterému jsme se v minulosti věnovali nebo podle toho, jakou školu nebo obor máme vystudovaný. I když vás práce ve vašem oboru nemusí bavit a naplňovat, je dobré se mu chvíli věnovat a časem se třeba naskytne lepší možnost.
grafický ukazatel
2. Výše platu. Tenhle bodík je podle mě asi nejdůležitější a myslím si, že většina lidí se řídí hlavně tímto. Některé lidi jejich práce bavit nemusí, ale dělají ji jen z toho důvodu, že za ní získají dobré finance. Nemůžu posoudit, zda je to v pořádku nebo ne. To si každý musí určit sám. Někdo preferuje menší plat, ale práce ho baví. Někdo zase preferuje vyšší plat, ale práce ho nebaví. Je to na každém z vás, jak se rozhodnete a jestli je vaše rozhodnutí to správné.

3. Říct si v hlavě, co bychom vlastně chtěli dělat. Hledat si práci, ale vlastně ani nevědět, čemu bychom se v budoucnu chtěli věnovat, není zrovna nejlepší rozhodnutí. Pokud chcete najít práci, která vás bude bavit a budete jí dělat s láskou a radostí, uvědomte si, co od toho vlastně očekáváte a čemu se chcete věnovat. Posaďte se, zapněte si relaxační hudbu, zavřete oči a poté si představujte vaší práci snů. Může to znít jako hrozné klišé, ale věřte mi, že vám to může při výběru práce pomoci.