Tento papoušek pochází z Rovníkové Afriky, žije v hustých lesích a pralesíl podél břehů řek. Ve volné přírodě hnízdí v dutinách stromů.
Dorůstá do velikosti 35-40cm, dožívá se kolem 60 let, proto je velmi důležité si jeho pořízení opravdu pořádně rozmyslet, je to na celý život. Typický je pro něj červeně zbarvený ocas. Pohlaví se dá určit jen endoskopickým vyšetřením u veterináře.
Říká se o něm, že může mít inteligenci čtyřletého dítěte a dokáže používat až 200 slov. Dokonce je schopen reagovat na některé věty a odpovídat na ně. Krásně opakuje různé zvuky, třeba zvonek u dveří, telefon a jiné. Právě proto je velmi oblíbený.drápky papouška.jpg
Jeho chov je, ale opravdu složitý, začátečníci by si měli nejdříve pořídit třeba andulku, nebo korelu.
Žako šedý je velmi teritoriální, v rodině si najde jen jednoho člověka, kterého miluje a ostatní spíše toleruje. V některých případech může útočit i na členy rodiny. Většinou nemá rád malé děti, a proto je musíte hlídat a nemůžete je nechat s papouškem bez dozoru.Nesnáší jakékoliv změny a může se začít poškozovat. Začne si vyškubávat peří, někdy až do masa a jeho léčba je velmi složitá a ne vždy úspěšná. Pozor musíte dávat i na jeho drápky a silný zobák, kterým dokáže velmi ublížit.
Žako je velmi hravý a rád šplhá. Vhodný je pro něj nějaký žebřík nebo ptačí strom. Vyžaduje spousty různých podnětů a impulzů, aby se nezačal nudit. V kleci nebo voliéře by měl mít zhruba pět hraček, které je nutno obměňovat. Pokud se začne nudit může zdevastovat vše kolem sebe a může být agresivní.papoušek zkoumá mobil.jpg
Jeho strava musí být pestrá. Ve specializovaných prodejnách už je na výběr spousta kompletních krmiv od různých výrobců. Dále je vhodné tuto stravu doplňovat ovocem a zeleninou, třeba banán, datle, rajče, mrkev, hruška, mandarinka, pomeranč. Většina papoušků miluje ozobávání kukuřičných klasů., ale NIKDY nedávejte papouškovi AVOKÁDO, je pro něj jedovaté. Ani Žako nejí vše, tak musíte zkoušet co mu bude chutnat. Měl by mít k dispozici sépiovou kost, grit a písek na trávení.
Pro domácí chov je vhodná klec o výšce asi jeden metr a šířce 60 cm. V kleci by měl pohodlně roztáhnout křídla. Každý den je nutné, aby trávil minimálně tři hodiny mimo klec.
Také se jim zkracují letky, ae stačí jen pár per, protože papoušek je těžký a mohl by spadnout na zem a ublížit si.