Čeští vynálezci a vědci jsou rozhodně velmi šikovní. Pojďme se podívat na vynálezy, které přinesli světu čeští vynálezci.
žlutá tramvaj
Významné české vynálezy

  1. Kontaktní čočky– za tímto vynálezem stojí slavný český chemik Otto Wichterle. Svůj první přístroj na výrobu čoček vyrobil z dětské stavebnice Merkur. Vynalezl také umělé vlákno, které nazval silon.
  2. Elektrická tramvaj– jedním z nejznámějších vynálezců byl František Křižík. František Křižík není vynálezcem tramvaje, ale její provoz velmi důkladně zdokonalil. Je tvůrcem také obloukové lampy.
  3. Auto– první automobil v Rakousku-Uhersku sestrojil koncem devatenáctého století Leopold Sviták z Kopřivnice. Auto pojmenoval Prasident. Ujel s ním trasu z Kopřivnice do Vídně, což je 328 km. Cesta mu tehdy trvala 14 hodin.
  4. Ruchadlo– bratranci Veverkové vynalezli ve dvacátých letech devatenáctého století pluh, který ornici krájel, obracel i zkypřoval. Tento vynález se rychle rozšířil po celém světě. Bohužel si vynález nenechali patentovat, a tak se uznání autorství už nedožili.
  5. Lodní šroub– Josef František Ressel se živil jako lesmistr. To obnášelo povinnost zajistit lodní dopravu. Pro její zefektivnění vynalezl lodní šroub, jehož využití testoval v terském přístavu. Tento způsob shledala policie nebezpečný a zakázala jej. O deset let později lodní šroub odzkoušel Angličan Francis a byl považován za jeho vynálezce. V roce 1866 byl ovšem vynález oficiálně přiznán Resselovi.
  6. Bleskosvod– Prokop Diviš měl na rozdíl od Ressela smůlu. Svůj bleskosvod sestavil již v roce 1754, ale místní lidé jej strhli. Funkční bleskosvod používá poprvé v roce 1760 Benjamin Franklin, který je považován za vynálezce. Inu není nic horšího, než špatní sousedé.
  7. Kostka cukru– český vynález, který nám nikdo neupírá. Dříve se cukr vyráběl v homolích, které vážili půl kilogramu a více. Doma se sekáčkem cukr sekal na malé kousky. Samozřejmě byla nemalá úrazovost. A právě manžel jedné takové zraněné Dačické hospodyně vynalezl kostku cukru. Vynález si hospodyně chválili a tak si dačický cukrovar nechal výrobu patentovat a od roku 1843 zahájil výrobu.