Různé druhy podlahových krytin by měly v místnostech našeho bydlení splňovat nejenom svoji estetickou, ale i praktickou úlohu. To znamená, aby nám:
ü dobře sloužila
ü byla jednoduchá na údržbu a úklid
ü vyhovovala svými tepelnými vlastnostmi
ü byla odolná
ü splňovala zdravotní požadavky
Podklad pro podlahové krytiny je základem. Měl by být:
ü kvalitní
ü rovný
ü suchý
ü pevný
voda na dlažbě
Každá nerovnost a hrubá nečistota se totiž v průběhu užívání podlahové krytiny může negativně projevit a tím narušit strukturu podlahy. Velice pečlivé až precizní zpracování podkladu nám zaručuje dlouhodobé kvalitní užívání podlahové krytiny.
Které podlahové krytiny jsou vhodné do jednotlivých místností interiéru:
ü Chodba, předsíň a jiný vstupní prostor v bydlení
Místnost, kam vstupujeme, by měla být jak reprezentativní, tak snadno udržovatelná. Mějte na paměti, že velice důležitá je takzvaná čisticí zóna, kde se nejčastěji umisťuje rohož, která zachytí všechny hrubší nečistoty z venku. S tím souvisí i vhodný výběr podlahy do těchto prostor. Podlaha by zde měla být odolná vůči mechanickému poškození i působení vody, udržovatelná, neklouzavá a ve vhodném barevném odstínu. Jako vhodné materiály na pokládku jsou zde dlažba, linoleum, tvrzený vinyl, ekologické elastické podlahy, kámen a lité podlahy.
Kuchyně
Podlaha v kuchyních by měla potom ustát padající předměty, ale i další rizika, která jsou spojená s vařením, mytím nádobí a dalším užíváním této místnosti. Rozhodně by podlaha v kuchyni měla být odolná vůči nárazům, vodě, dobře udržovatelná a také neklouzavá. V kuchyních jsou na pokládku vhodné materiály, jako je dlažba, tvrzený vinyl, linoleum, korek a také ekologické elastické podlahy.
šachovnicový vzor
Obývací pokoj
Tato místnost je místem odpočinku, ale rovněž reprezentativní prostor, kde se setkáváme s rodinou a přáteli. Proto je zde volba podlahy designovou záležitostí. Rozhodně by zde měla být podlaha příjemná na pohled i na dotyk a hřejivá.