V dnešní době je těžší dosáhnout na hypoteční úvěr než kdy dřív. Situace na trhu s nemovitostmi není příznivá pro žádného kupce a na ekonomiku mají dopad velké události z posledních let, ať už pandemie covidu-19 nebo válka na Ukrajině. Přesto neztrácejte naději, je velká pravděpodobnost, pokud splňujete podmínky banky, že hypotéku dostanete.
Co budete všechno potřebovat?
Doložení o svých příjmech
Banku bude samozřejmě zajímat, jaké máte příjmy, aby mohli dle nich posoudit, zda budete schopní splácet měsíční splátku za hypoteční úvěr. Splátka by neměla být větší, než 50 % vašich příjmů. Počítají se příjmy celé domácnosti, proto se na to pečlivě připravte.
Věk a státní příslušnost
Průkazem totožnosti musíte dokázat, že jste ve věkovém rozhraní, kdy jste vhodný adept na sjednání hypotečního úvěru. To znamená že vám bylo nejméně 18 let a neblížíte se důchodovému věku. Vaše státní příslušnost musí být česká.
Vše o vaší nemovitosti
Banku bude zajímat cena nemovitosti, kterou chcete z hypotéky financovat, taktéž její technický stav, parametry a podobně. Bude porovnávat váš byt s jinými v dané oblasti, s ohledem na jejich stav. Tohle může být důvod, proč vám hypotéku zamítnou. Jestli se bude bance zdát, že cena za byt je neúměrná jeho lokalitě a stavu, vyhodnotí tuto zástavu jako riskantní, a peníze vám neposkytne.
Zamítnutá hypotéka – co teď?
Pokud vám zamítli žádost o hypotéku, nevěste hlavu. Stále máte šanci získat peníze na váš byt. Promluvte si s bankovním poradcem, proč vám byla vaše žádost zamítnutá a pokuste se překážky odstranit. Pokud to nejde, zkuste zažádat o hypotéku jinde. Můžete buď vyzkoušet jinou banku, nebo zkusit nebankovní hypotéku na byt https://nebankovnihypoteka.cz/nebankovni-hypoteka-na-byt/. Nebankovní hypotéka může být skvělým řešením, pokud máte neodstranitelnou překážku při své žádosti, jako například záznam v registru dlužníků.