Chorvatsko patří mezi velmi oblíbené letní destinace dovolených nejen Čechů. V poslední době se roztrhl pytel s nákupem nemovitosti v této destinaci.

Snad skoro každý byl alespoň jednou na letní dovolené v nějaké části Chorvatska. Chorvatsko je krásné svou přírodou, památkami, ale i čistým mořem. Každý rok navštíví v létě Chorvatsko okolo 3 000 000 Čechů což je velmi úctyhodné číslo. A tedy bylo to jen otázkou času, kdy si začnou poohlížet po nemovitostech ke koupi.

Dubrovník

Je to velký trend posledních pár let, kdy se Češi zajímají o nemovitosti na prodej chorvatsko, nejčastěji v blízkosti moře. Ale výjimkou nejsou ani nemovitosti ve vnitrozemí.

Proces nákupu nemovitosti v Chorvatsku

Je potřeba se dopředu připravit na to, že se nejedná o nějaký chvilkový proces a bude to chtít mnoho pevných nervů. Kupujete nemovitost v zahraničí. V první řadě se připravte na to, že kupní cenu budete hradit v měně země ve které nemovitost kupujete. Druhou velmi důležitou informaci je, že jako kupující musíte mít v Chorvatsku založený bankovní účet u jakékoliv banky. Z tohoto účtu budete i hradit rezervační poplatek po vybrání Vámi vysněné nemovitosti. Pokud vy jako kupující odstoupíte od rezervační smlouvy, postup je stejný jako v ČR a rezervační poplatek zcela propadá. Jinak je to pokud odstoupí prodávající. Zde Vám nejen musí vrátit zaplacenou částku, ale můžete od něj vymoci až dvojnásobek. Po podepsání kupní smlouvy před notářem a složením zbylé částky se tato nemovitost v katastru přepíše do několika měsíců.

nemovitost

Na co si dát před podpisem smlouvy pozor? Určitě je důležité si přečíst všechny potřebné dokumenty, které se vážou k dané nemovitosti. Určitě nechcete kupovat nemovitost postiženou dluhem nebo třeba věcným břemenem. Další velmi důležitá věc je kontrola stavebního povolení. Nešvar chorvatských nemovitostí spočívá v tom, že většina právě nemá stavební povolení. A to může být po koupi velký problém.